Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Muzika
User Name
Password
Muzika Degjojme,kendojme ,kercejme ... :-)



Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 28-01-12, 12:12   #1
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Polifonia shqiptare

“Iso-polifonia popullore shqiptare, shpallet “Kryevepėr e trashėgimisė gojore tė njerėzimit”, mbrojtur nga UNESCO



__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 28-01-12, 12:16   #2
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Titulli: Polifonia shqiptare



__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 28-01-12, 16:57   #3
sherri
J.H.N.K.SH
 
sherri's Avatar
 
Join Date: 13-06-05
Location: Rruga e qumshtit Nr- 3
Posts: 4,747
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Default Re: Polifonia shqiptare

Njėra ndarje e iso-polifonisė shqiptare.
Enci. Pėr iso-polifoninė toske do tė theksonim se ajo kėndohet nga krahu i djathtė i lumit Vjosa e deri nė Shkumbin. Muzika iso-polifonike e Pėrmetit, Leskovikut, Kolonjės, Korēės, Devollit, Mokrės, Oparit, Skraparit, Shpatit, Myzeqesė, Librazhdit, Gramshit, Beratit na paraqiten pak a shumė si njė temė me variacione, ku tema ėshtė tipi tosk i polifonisė. Iso-polifoninė toske e gjejmė edhe jashtė kufijve shtetėrorė tė Shqipėrisė, nė tė quajturėn “Maqedoni toske”, ku futen shqiptarėt qė banojnė nė pjesėn lindore tė liqenit tė Prespės, nė bregun perėndimor tė liqenit tė Ohrit dhe nė anėn e majtė tė Drinit tė Zi nė rrethinėn e Strugės tė cilėt kėndojnė me njė, dy dhe tre zėra. Konkretisht nė fshatrat Frėngovė, Ladorisht (Radonisht), Kolisht, Zagrajani, fshatra tė cilėt janė nė drejtim tė Mokrės sė sipėrme; nė fshatrat e Prespės-Kranjė, Arvat, Gėrncan, Belloceika e poshtme, Belloceika e sipėrme, Nakolec, Lubojna, Asamati qė shtrihen nė zonėn gjeografike nė kufi me Shqipėrinė dhe Greqinė dhe qė njihen nė popull pėr kėtė fakt edhe me emrin “treshi”; si dhe nė rrethinat e Manastirit (Bitolės) si nė fshatin Kishof etj. Tipi tosk i iso-polifonisė konstatohet edhe pėr Ēamėrinė. Ashtu si dhe nė iso-polifoninė labe, iso-polifoninė toske e konstatojmė si tek burrat ashtu edhe tek gratė dhe gati nė tė gjitha llojet e gjinive, duke filluar nga krijimet poetike me ngarkesė mitologjike e rituale, vallet, baladat e kėngėt historike, lirike, tė dashurisė, tė kurbetit, vajet, bejtet, etj,. Polifonia ėshtė kėnduar nė ē’do vend dhe rast, gėzim apo fatkeqėsi. Sipas Ēabej: melodinė toske tė vėrtetė mė vjen t’a pėrshkruaj mė mirė me dy atributet elegjiake dhe ekspansive”. Pėrsa i pėrket polifonisė me vegla nė iso-polifoninė toske, do tė theksonim se ekzistojnė njė sėrė formacionesh popullore me vegla tradicionale qė luajnė nė polifoni. Shiko dhe ēame iso-polifonia.
Lit: Kruta. Beniamin, “Polifonia dy zėrėshe e Shqipėrisė Jugore”, Tiranė, 1991; Tole. Vasil S, “Folklori muzikor-Polifonia shqiptare”, Tiranė, 1999 etj.


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 05:01.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.