Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
User Name
Password
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 22-05-07, 23:48   #1
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Default Filozofia E Dashurise.

FILOZOFIA E DASHURISE
---------------------------------------------

...ku fshehet AJO???
...prej nga e merr FUQINE???
...Kush ia fali PUSHTIMIN mbi BOTEN...???dhe perjetesine...


legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 22-05-07, 23:59   #2
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Default

.....Dashuria ne ZENIT.


....dashuria ne instancen e saj me te larte-ne ZENIT,,,
eshte atehere kur ,
-dashurine qe iu djeg zemren,ta mbani per vehte,dhe kurre te mos ia shprehni personit qe e dashuroni.....kuptoje ,,,kur JETA ime merr fund,
dashurine time te zjarrte per TY
nga TYMI,i cili do te del nga trupi im kur te digjet...

....kulmi i DASHURISE-me vdeke me dashuri te pazbuluar...


(e huazuar)

Last edited by legenda; 06-07-07 at 02:53.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-05-07, 00:09   #3
Luana
Luanesha
 
Join Date: 09-11-03
Posts: 14,570
Luana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėm
Default

filozof i filozofum nga filozofimi i filozofis te filozofuar per dashuri...de
__________________
Tė gjithė e din se si dukem, por askush se di se kush jam nė tė vėrtet!!!!!
Luana Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-05-07, 00:10   #4
Murgesha
 
Murgesha's Avatar
 
Join Date: 24-10-03
Location: Diku nėpėr botė....
Posts: 40,989
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by legenda
FILOZOFIA E DASHURISE
---------------------------------------------

...ku fshehet AJO???
...prej nga e merr FUQINE???
...Kush ia fali PUSHTIMIN mbi BOTEN...???dhe perjetesine...

Nė zemėr mendoj,

Nga zemra, mendoj..

Zemra mendoj...
Vetėmse pėrzihen edhe disa pjesė tjera qė pėr momentin nuk po i them....!!!!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-05-07, 00:14   #5
Agolli
 
Join Date: 14-02-06
Posts: 14,235
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by legenda
FILOZOFIA E DASHURISE
---------------------------------------------

...ku fshehet AJO???
...prej nga e merr FUQINE???
...Kush ia fali PUSHTIMIN mbi BOTEN...???dhe perjetesine...

Pershendetje Legenda!
Te pergezoj per temen, na mbyte me tema te veshtira ahahah (shaka)!
Ku fshifet filozofija e dashuris?
Une theme (mendimi ime) ajo fshifet aty ku i ipet fryma e lire partnerti/es!
p.sh. nese me don mos mu afro shume afer, ti lejm pakes vend dashuris sone!
Prej nga e merr fuqine?
Nga syri dhe liget atehere kur fillon te jetoje me kujtime!
Kush ja fali pushtimin mbi boten dhe perejetsine?
Kete e sqaron me se miri determinismi dhe indeterminismi...
Te pershendes!

Last edited by Bond; 23-05-07 at 00:21.
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 23-05-07, 13:16   #6
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Default

filozofia e JUSUF BUXHOVI-it (marr nga libri KODI I DASHURISE)
---------------------------------------------------------------------------------------------------


KODI I HAPUR I DASHURISE kunder KODIT TE LUFTES DHE VRASJES

.....qe luftes te i ndryshohet krahu,qe te nderprehet,mos te kete vazhdim,...por te kthehet ne nje fushate te pandalshme te dashurise....


KODIN E HAPUR TE URREJTJES te zavendesoj KODI I PERHERSHEM I DASHURISE

....kjo ndoshta nenkupton perseritjen e antikes,mirpo ndoshta nuk mbetet vetem ILUZION....

zgjodhi per JU
Legendaaa
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 10-06-07, 15:44   #7
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Join Date: 12-11-06
Posts: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Default

"....Fryma e DASHURISE eshte e pasosshme pikerishte se ajo eshte ndijim i veqante HYJNOR,,,
qe si energji e pashtershme perjashton por edhe lufton URREJTJEN dhe permasat e saj,edhe atehere kur ajo duket se eshte e gjithfuqishme,se ka shtri pushtetin kudo,,,
e kjo paraqet njeren nder dhuntite me te cmueshme ,se ciles perhere duhet te i mbahet e hapur udha..."

JUSUF BUXHOVI
-------------------
"KODI I DASHURISE"
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-07, 22:05   #8
Paradox_13
 
Paradox_13's Avatar
 
Join Date: 06-02-06
Posts: 13,720
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Default

Te ket hapesir ne bashkesin ton,por edhe fryma hyjnore le te vallezoj mes nesh,pse jo le te behet zjarr dhe prush mes brigjeve te shpirterave mbushur plot hir lavderie.
Ti mbushim kupat njeri tjetrit,megjithat te mos pijm nga kupa e njejt...
Ti japim buk njeri tjetrit nga buka e jone,megjithat te mos hajm nga copa e njejt...
Edhe telat e lahutes jan vetem,megjithat ferfellojn me muzik qe asgje se tret...
Dhuroni zemrat tuaja e mos i lini pran njera tjetres nen roje se vetem lumi i jetes munde ti knaq ato...
Edhe shtyllat e tempullit qendroj te ndara e qielli me token nuk bashkohet kurre....

Dashuri e verrtet........

Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 12-06-07, 23:40   #9
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
turisti's Avatar
 
Join Date: 25-07-04
Location: Mahalla e azganave p/n
Posts: 47,640
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by legenda
FILOZOFIA E DASHURISE
---------------------------------------------

...ku fshehet AJO???
...prej nga e merr FUQINE???
...Kush ia fali PUSHTIMIN mbi BOTEN...???dhe perjetesine...
Pershendetje per temen e nderuar.

Per fillim,kisha thene se - filozofia e dashurise- krijohet ,permbahet dhe mbikqyret vazhdimisht nga 3 elementet :

- syte,
- zemra dhe
- truri.

Se pari,-syte- vlersojne pershtatshmerine e " objektit " per dashuri,pastaj rolin e merr - zemra- e cila i lajmeron - trurit- dhe e len qe te funksionoje nje kohe derisa nuk i " rregullon " shenimet e duhura per dashuri dhe jete dhe pastaj e ēkyq trurin nga loja per te mbetur vetem - loja e dashurise- ....

Ne ate TREKANSH ndoshta sillet kjo force magjike...

Nga rruga ne mes te -syve,zemres dhe trurit-,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:28   #10
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
egi's Avatar
 
Join Date: 21-05-07
Location: ne boten belly dance
Posts: 7,832
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Default

nuk e di kete filozofi as kurgjo..me te vertet njerzit nuk dijm asgje...
thjesht dashurija per ne duhet me qen nje ndjenje pozitive ose negative..nje gje qe te mban gjall ose te myt...
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-07, 23:36   #11
Naki
Moderator
 
Naki's Avatar
 
Join Date: 30-09-03
Location: Nė Gjermani
Posts: 7,932
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Default Dashuria-pse shpirti vuan

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes.

Ajo qė trupit tė njeriut i jepėr ritėm dhe jetė ėshtė shpirti. Ajo e bėnė trupin tė shėndosh. Shpirti ėshtė pikėrishtė ajo frymė e fundit qė njeriu e nxjerr nga trupi kurr ndėrronė jetė. Prej nga vje shpirti dhe ku shkon, kėtė ende askush nuk e dinė sigurt. Megjithkėtė, njė gjė ėshtė e sigurt. Ēdo sėmundje e trupit ėshtė shenjė e qartė se shpirti vuan.

Mjekėt e vjetėr kinez mjaftė mire e kan ditur se emocionet luajn role tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut. Ato janė nė gjendje tė shkaktojnė sėmundje tė llojllojshme madje edhe te njerėzit shumė tė forte. Mjafton qė tė godasin nė vende mė tė ndieshme tė organizmit dhe sėmundja fillon tė merr hovė.
Tė gjitha sėmundjet tė shkaktuara prej gjendjes psikike apo ēregullimit tė saj nė mjekėsi quhen sėmundje psikosomatike. Kėto sėmundje shfaqen nė relacionin shpirtė - trupė. Madje edhe mjekėt e vjetėr se frika e njeriut ngjitet pėr shpnetkė pėrderisa neurozat shktėrrojnė mėlqinė. Pėr ta caktuar diagnozėn, mjekėt e Greqisė sė vjetėr kanė kėrkuar qė pacienti tė flej njė natė nė tempullin e Eskulapit dhe vetėm pas kėsaj, pasi t'u tregoj atyre se ēka kishte ėndėrruar, t'ia caktojnė diagnozėn.
Po ashtu ėshtė e njohur se shkaqet e histerisė janė gjithnjė tė natyrės psikike si dhe se pėr manifestimet e saj nuk ekzistojnė kurrėfarė arsye fiziologjike. Po nė kėtė mėnyrė bazohej edhe ēasja e Frojdit te mjekimi i ērregullimeve psikike (llojet e ndryshme tė neurozave dhe psikozave). Pra, gjithnjė kur shpirti vuan - vje deri te sėmundja e trupit.

DASHURIA GJITHNJĖ E GODET ZEMRĖN

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes. Po ashtu edhe pjesėt e dukshme tė trupit shpesh janė nėn goditje tė forte tė shpirtit, si p.sh: lėkura, shpinda, duart, gjinjėt etj. Ėshtė njė e dhėnė interesante pėr tė verbėrit. Ata shumė mė rradhė vuajnė nga ekzemat, psoriaza, kruarjet nė lėkurė si sukrepi etj apo nga ndonjė sėmundje tjetėr e lėkurės.

FEMRAT DHE SĖMUNDJET PSIKOSOMATIKE

Shpesh viktima tė sėmundjeve tė ndryshme psikosomatike janė femrat. Ato anojnė tė besojnė se shkaqet e sėmundjeve tė tyre trupore janė vuajtjet e natyrės psikologjike. Meshkujt mė pak besojnė se shkaktarė kryesor tė sėmundjeve trupore janė problemet psikike. Te meshkujt zakonisht emocionet kanė afat tė shkurtėr tė veprimit. Ata pėr dallim nga femrat janė ekstravert dhe shpejtė zbrazen nga "mbushjet emotive", pėrderisa femrat ēdo gjė e mbajnė nė vete dhe lirimin e arinė duke qajtur apo duke thzer pjatat dhe gotat gjat larjes sė tyre.
PJESĖT MĖ TĖ NDIESHME TĖ TRUPIT NGA "GODITJET E SHPIRTIT"
SHPINDA - Keni dėgjuar me siguri shpesh kur dikush thotė: "Mė dhemb shpinda". Kjo thėnje ka njė kuptim tejet relativ, ngase njeriu nuk e sheh shpindėn e vet dhe nė anėn tjetėr ėshtė vėshtirė tė konstathet se dikuj i dhemb shpinda apo ėshtė reflektim i gjendjes sė tij psikike. Ndjenja e vujtjes, mundimit, pakėnaqėsisė, apatisė, mllefit tė akumuluar, zhgėnjimit, hidhėrimit etj. Shkaktojnė dhimbje nė shpindė dhe rėndim nė supe.
SISTEMI I FRYMĖMARRJES - Bronket dhe mushkėrinjtė po ashtu janė nėn ndikim tė madh tė problmeve tė jashtme. Asmatikėt shpesh theksojnė se "diēka i ngulfatė", ua zė frymėn, u shtrėngon nė gjoksė. Arsyet janė gjithnjė tė natyrės psikologjike. Edhe tė sėmurėt emocional i "ngulfatė diēka nė fytė" - ata ndjejnė kėshtu pas ndodhive dhe situatave tė caktuara dhe nga njerėzit tė caktuar.

ZEMRA - Pa dyshim ėshtė organ qė ka lidhje mė tė fuqishme me jetėn emocioale apo me pėrjetimin e situatave tė caktuara. Kurt ė pėrgatiteni pėr takim me dike qė e duani apo e simpatizoni - ajo fillon tė rrah shpejtė. Kur ndodheni pranė personit qė vėrtet e dashuroni, keni ndjenjėn se zemra gati sa "nuk del jasht nga vendi" Kurt ė frikoheni, "zemra ju bėhet akull", apo shtanget!

SISTEMI I TRETJES - Personat introvert (sidomos femrat), qė janė tė kthyera kah vetja, kanė probleme tė mėdha me traktin digjestiv. Ata qė vuajnė nga gastritisi apo nga ulqerja (i thati) nė barkė, zakonishtė kanė probleme nė komunikim me rrethin.

LĖKURA - Kruaja (sukrepi), njollat nė lėkurė tė fytyrės tregojnė se personi "nuk e ndjen veten mire nė lėkurėn e vet". Shikoni vetėm nė sy tė dikuj qė Brenda ditės ėshtė zgėnjyer nga dikush qė e do, dhe do tė vėrreni rrathė tė murmė pėrreth syve. Shenjat nė lėkurė na tregojnė kjartė se kemi dėshirė qė tė hjekim dorė nga disa situate tė jetės apo nga disa njerėz me tė cilėt jetojmė dhe rrethohemi.


SYTĖ JANĖ PASQYRĖ E SHPIRTIT

Thėnje shumė e vėrtetė antike - sytė janė pasqyre tė shpirtit. Njeriu shumė gjėra mund t'i fsheh me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjėherė nuk mund ta fsheh reflektimin e shpirtit te sytė e vet. Bebėzat e syve na ngjerohen kur dikush na pėlqen, ndonjėherė mblidhen. Shkėlqimi nė sy tregon gjendjen tone emotive dhe atė psikike. Dridhėrimet, fokusimi i koncetruar i shikimit janė shprehje tė gjendjes sonė tė brendshme porn ė tė njėjtėn kohė edhe reaksion nė ngacmimet nga jasht apo nė personin qė e vėshtrojmė. Nė sytė tanė shihet gjithēka - gjendja emotive, shėndetėsore, disponimi etj.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 04-07-07, 23:56   #12
halla e madhe
 
halla e madhe's Avatar
 
Join Date: 07-12-04
Posts: 11,632
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by legenda
FILOZOFIA E DASHURISE
---------------------------------------------

...ku fshehet AJO???
...prej nga e merr FUQINE???
...Kush ia fali PUSHTIMIN mbi BOTEN...???dhe perjetesine...

.....Ajo fshehet diknd neper tunelet e ndjenjave tona qe s'ju dihet fundi

......Fuqine ja sjellin orkanet e permbajtura kimike te ashtuqujtura Hormone

.....S'pat nevoje ti fale askush pushtim,u lind mbi te gjitha!!!!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 05-07-07, 01:46   #13
lyra2
 
Join Date: 28-04-07
Location: Aty ku e kam vendin...
Posts: 6,246
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Default

Dashuria ėshtė elementi mė thelbėsor pėr ēdo qenie, ėshtė ndriēimi mė rrezatues dhe forca mė e madhe, e aftė tė rezistojė dhe tė kapėrcejė gjithēka tjetėr. Dashuria lartėson ēdo shpirt qė e rrėmbenRruga mė e drejtė pėr tė shkuar nė zemrat e njerėzve ėshtė rruga e dashurisė.Sa tė lumtur dhe tė begatuar janė ata tė cilėt ndjekin drejtimin e dashurisė. Sa fatkeqė, nė anėn tjetėr, ata qė e kanė shpėnė jetėn e tyre "shurdhmemece" pa ditur gjė pėr dashurinė e bashkėlindur thellė nė shpirtrat e tyre!
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-07-07, 16:02   #14
LOJETARI
Administratorėt
 
Join Date: 12-10-05
Posts: 3,415
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Default

Dashuria ėshtė hasmi i njeriut , sepse e prek aty ku dhembė mė sė shumti ,pra nė zemėr .Ajo i hanė shpirtin njeriut duke e mashtruar me emocione lokale ,tensione tė larta ,ia zgjeron enėt e gjakut , ia ngushton tė pamurit ,ērregullon tė ushqyerit ,prishė rehatinė e gjumit.Ilaq ende nuk ka ..............
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 18-07-07, 16:04   #15
XheBraiLi
Double G
 
Join Date: 29-05-06
Location: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Posts: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Talking

Quote:
Originally Posted by LOJETARI
Dashuria ėshtė hasmi i njeriut , sepse e prek aty ku dhembė mė sė shumti ,pra nė zemėr .Ajo i hanė shpirtin njeriut duke e mashtruar me emocione lokale ,tensione tė larta ,ia zgjeron enėt e gjakut , ia ngushton tė pamurit ,ērregullon tė ushqyerit ,prishė rehatinė e gjumit.Ilaq ende nuk ka ..............
mendim origjinal haverr


__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 23:56.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, vBulletin Solutions, Inc.