Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Go Back   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
User Name
Password
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 08-04-07, 16:50   #16
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Ngjale e ferguar me sallata te ndryshme

Per 4-5 veta: ngjala 1-1,5 kg, miell 1 filxhan caji, rozmarine 1 luge gjelle, vaj 1 filxhan, limon 1 kokerr, kripe e piper sallate e gatshme per 5 persona.

Ngjalat pastrohen, lahen dhe priten sipas racioneve. Kullohen dhe u hidhet kripe e piper, kalohen ne miell, u hidhet rozmarine dhe skuqen nga te dy anet derisa te marrin ngjyre te kuqerremte. Pastaj vihen ne pjatance sipas racioneve me feta limoni te prera holle. Shoqerohen me sallata te stines.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Nyje Interesante
Old 08-04-07, 16:54   #17
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Karkaleca te ferguar

Per 4-5 veta: karakleca 1 kg, miell 2 filxhane kafeje, caj 1 filxhan caji, kripe e piper sipas deshires, sallate te stines.

Karkalecat pastrohen si zakonisht, lahen dhe vihen te kullojne.
Vihet tigani ne zjarr qe te nxehet mire, pudrosen karkalecat me pak miell dhe skuqen ne te dy anet qe te marrin ngjyre roze. AShtu sic jane te nxehta kullohen shpejt nga yndyra, vendosen ne pjatance dhe i hidhet kripe shume e holle e piper. Trazohen mire dhe jane gati per tu sherbyer. Mund te shoqerohen me sallata te stines.
Shenim: Edhe ne kete raste guacka e karkalecave mund te hiqet para skuqies ose gjat ngrenies. Menyra e dyte pelqehet me shume, sepse pervec shijes mban edhe mishin e bute.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-07, 16:55   #18
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Si tė njohim freskinė dhe tė gatuajmė peshkun dhe prodhimet e detit

Vlera:


Peshku dallohet pėr vlera tė mėdha ushqyese duke qenė se ėshtė i pasur nė proteina, kripėra minerale dhe vitamina. Kjo e bėn njė ushqim tė lehtė dhe lehtėsisht tė tretshėm nga organizmi.

Disa nga karakteristikat e njė peshku tė freskėt:

• Mishi duhet tė jetė i fortė dhe kur tė shtypet me gisht tė ketė elasticitet.

• Syri ėshtė i pastėr si i gjallė.

• Bronke qė ndodhen nė kokė kanė ngjyrė tė lehtė rozė.

• Lėkura ėshtė e ndritshme dhe luspat dalin shpejt.

• Era e peshkut tė freskėt ėshtė si era e detit. Nė rast se ndihet njė erė amoniaku, atėherė ėshtė i ndenjur.

• Mishi duhet tė jetė i bardhė me ngjyrė shumė tė lehtė rozė. Nė se ka nuancė tė bardhė nė tė verdhė atėherė nuk ėshtė i freskėt.

Prerja:

Peshqit mund tė gatuhen tė plotė ose tė ndarė nė copa apo fileto tė cilat mund tė jenė me ose pa hala e lėkurė.

Pėr fileto pa hala e lėkurė duhet mė tepėr kujdes, pėr kėtė peshqit duhet tė jenė mė tė mėdhenj se 200 g.

• Peshku vendoset i pastruar mbi tavolinė dhe prerja fillon nga bishti nė drejtim tė kokės.

• Tehu i thikės duhet tė takojė shtyllėn kurrizore. Kėshtu pėrfitojmė dy fileto tė gjata.

• Halat e barkut hiqen me pincėn e kuzhinės.

• Me lėvizje tė thikės kur sharrohet bėhet heqja e lėkurės nga bishti nė drejtim tė kokės. Kėshtu veprohet edhe pėr fileton tjetėr.

Pėr dreka ose darka festash, peshku mund tė vendoset i gjithi nė njė pjatancė tė madhe i zbukuruar me garnitura tė ndryshme. Para se tė shėrbehet pritet nė prani tė pjesėmarrėsve.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-07, 16:56   #19
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Gatimi

Peshqit gatuhen nė tre mėnyra
:
• Tė skuqur; mė tė pėrshtatshėm janė peshqit e vegjėl, si barbuni, sardelja, etj

• Tė pjekur nė zgarė ose nė furrė; ngjalat, barbuni, levreku, qefulli, koca, korani. Peshkut i bėhen prerje tė lehta nga tė dyja anėt qė pjekja tė kalojė dhe nė thellėsi. Gjatė pjekjes spėrkatet me vaj limon dhe kripė.

• Tė zier nė dy mėnyra, sipas dėshirės;

a- me ujė kripė dhe bimė aromatike

b- me ujė, uthull ose verė tė bardhė, karota, qepė, presh, dafinė, bimė aromatike dhe sipas dėshirės edhe karafil.

Gjatė zierjes peshku lėshon 10 % tė substancave tė tij, prandaj lėngu mund tė pėrdoret fare mirė pėr supė peshku.

Peshqit e ujėrave tė ėmbla duhet tė zihen me uthull dhe me mė shumė kripė.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-07, 16:57   #20
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

RECETA

Peshk me feta domate e portokalli.
Pėr 4 – 5 persona: peshk 1 kg, domate 4 kokrra, patate 10 kokrra mesatare, portokalle e limon nga 1 kokėrr, 1 gotė vaji, 1 gotė vere, 2 lugė majdanoz tė grirė hollė, galetė e bluar, hudhra 3-4 thelpinj, kripė e piper sipas dėshirės.

Pastrojmė peshkun me ujė tė bollshėm, e kullojmė, e thajmė me pecetė dhe e vendosim nė pjatancė duke e kriposur nga tė gjitha anėt. Nė enė porcelani hedhim verėn, vajin, lėngun e limonit tė prerė hollė, lėngun e dy domateve tė grira, hudhrėn e prerė hollė, piper, kripė sipas dėshirės, dhe e punojmė me tel deri sa tė bėhet njė masė e njėjtė.

Nė njė pjatė hedhim majdanozin e grimcuar dhe e pėrziejmė me galetėn e bluar. Nė tavė hedhim njė shtresė nga masa e parė dhe mbi tė majdanozin me galetėn e bluar. Sipėr vendoset peshku, i cili spėrkatet me masėn e parė dhe tė dytė. Presim domatet dhe portokallin nė feta rrethore simetrike duke mbuluar gjithė sipėrfaqen e peshkut. E pjekim nė furrė me nxehtėsi mesatare pėr 20 – 30 minuta duke e spėrkatur herė pas here me lėngun e tij. Pas pjekjes e vendosim nė pjatancė dhe anash vendosim patatet e ziera e tė spėrkatura me majdanoz. Salcės sė mbetur nė tavė i jepet njė valė pėr 3 – 4 min. Mė pas i hidhet sipėr peshkut. Shėrbehet sipas dėshirės, e ftohtė ose e ngrohtė.

Llojet e peshkut qė mund tė pėrdoren: koran, levrek, koce, etj.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 08-04-07, 16:58   #21
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Fileto merluci tė freskėt
Pėr 4 – 5 persona: merluc 1 kg, vezė 1 kokėrr, vaj pėr skuqje 1 filxhan ēaji, limon 1 kokėrr, miell pėr skuqje 2 – 3 lugė gjelle, patate tė ziera 1 kg, salcė majoneze pėr 4 persona, majdanoz njė tufė, gjalp njė lugė, kripė epiper sipas dėshirės.

Merluci pastrohet, lahet dhe i hiqen filetot me kujdes. I marinojmė me lėng limoni, kripė, piper dhe gjethe majdanozi pėr 10 minuta. Vendosim tiganin me vaj qė tė nxehet mirė. Nė njė enė porcelani hedhim vezė, pak ujė, kripė dhe i rrahim me pirun qė tė bėhen njė masė. Kullojmė fileton nga marinimi dhe e kalojmė nė miell, nė vezėn e rrahur, nė galetėn thėrrmuar ku i jepet formė ovale dhe skuqet nga tė dy anėt deri sa tė marrė ngjyrė tė kuqėrremtė. Kullohet nga yndyra e tepėrt dhe vendoset nė pjatancė. Rreth e rrotull dhe nė mes vendosen patatet e ziera. Pėrgatisim salcė majoneze pėr 4 persona, e cila do tė shoqėrojė pjatat e peshkut.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 09-04-07, 12:28   #22
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Sallatė me prodhime deti

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
Pėr 4 persona nevojiten:
200 gr. mish karkalecash deti dhe gaforresh½ filxhan midhje tė qėruara½ kastravec1 mollė majhoshe1 spec i kuq½ tufe majdanoz½ filxhani misėr tė zier1 degė selino2 qepė tė njomalėng dhe lėkurė tė grirė tė 1 limoni1/3 filxhan vaj ulliri1 lugė tė vogėl mustardė pikante1/3 lugė tė vogėl bahar tė bluar (ose piper tė zi)1 lugė tė vogėl estragonkripė Ziejmė mishin e karkalecave tė detit pėr 3-4 minuta nė ujė me kripė dhe e kullojmė mirė. Pėrgatitim marinadėn duke pėrzier sė bashku vajin e ullirit, mustardėn, estragonin, baharin, lėngun dhe lėkurėn e grirė tė limonit dhe njė majė gishti kripė e piper. E hedhim masėn mbi mishin e zier tė karkalecave tė detit dhe midhjet. Ndėrkohė grijmė mollėn majhoshe me gjithė lėkurė, i heqim farėzat kastravecit dhe e ndajmė nė copa tė vogla kubike, dhe presim gjithashtu qepėt, selinon, specin dhe majdanozin. Pėrziejmė perimet me misrin e zier dhe karkalecat nė marinadė dhe servirim.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-07, 16:00   #23
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Peshku dhe Vera


Peshku shoqėrohet me verė tė bardhė. Gjatė shėrbimit tė verėrave duhen patur parasysh edhe disa rregulla:

• Gjithmonė verėrat e lehta shkojnė me gjellėt e lehta, kurse verėrat e rėnda me gatime tė rėnda.

• Duhet pasur parasysh pėrputhshmėria e ngjyrės sė verės me ngjyrėn e ushqimit

• Njė verė e rėndė nuk bėn tė pihet para njė tė lehte, si dhe njė verė e kuqe para njė tė bardhe, pėrjashtim bėn rasti i shėrbimit me verėra shkumuese.

• Vera e bardhė pihet relativisht e ftohtė, kurse vera e kuqe shėrbehet nė temperaturėn e dhomės.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-07, 16:00   #24
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Karkaleca me krem

Perberesit per 4 persona:• 200 gr krem djathi; • 70 gr ketchup; • nje qepe e vogel; • nje tufe majdanoz; • 4 luge majoneze; • 200 gr karkaleca te skuqur; • 2 luge vaj; • leng limoni; • kripe, piper. Pergatitja: Grini holle majdanozin dhe qepen, prini karkalecat, bashkojini te gjitha ne nje ene dhe hidhini pak kripe, piper, vaj dhe nje luge leng limoni. Ne nje ene hidhni ketchup-in, majonezen dhe kremin e djathit; perzjejini mire me nje pirun. Vendoseni kremin ne nje kupe dhe mbulojeni me karkalecat e marinuar. Sherbejeni menjehere. Kete cocktail karkalecash mund ta shoqeroni me “nachos”, ose me buke te thekur.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 11-04-07, 16:08   #25
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Oktapod me vere.! mmmm


Perberesit per 4 - 5 persona:
1 kg oktapod,
5 kokrra qepe,
1 gote uji vere e kuqe,
3-4 kokrra mesatare domatesh te fresketa,
1/2 gote me uje, kripe e piper.

Pregatitja: Pas larjes i kullojme dhe i skuqim derisa te thithin lengun. Shtojme qepen e prere ne kubike te vegjel dhe pasi i skuqim bashke i shuajme me vere. Hedhim domatet e prera si zakonisht dhe me vone shtojme yndyre, kripe, piper. I leme te ziejne ne zjarr te avashem derisa te perfundoje plotesisht.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 13-04-07, 22:22   #26
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

Peshk I pjekur ne tjegull.
Nxehet ne fillim tjegulla. Peshku I sapozene pastrohet nga te brendshmet por nuk duhet te pastrohet nga luspat. Duhet te lahet dhe kullohet. Peshkut I hidhet kripe nga Brenda si edhe nga jashte dhe vihet mbi tjegullen e nxehte e cila qendron mbi prush deri sa te piqet nga te dyja anet. Peshku mund te piqet me dhjamin e vet ose mund ti hidhet pak vaj n.q.s peshku nuk ka dhjame. Gjate pjekjes luspat ngelen ne tjegull prandaj nuk eshte nevoja qe peshku te pastrohet nga luspat.
Hidhini limon sipas deshires dhe shoqerojeni me nje gote vere te bardhe dhe me sallate. Kjo eshte shume e shendetshme per personat qe vuajne nga dhjamosja e zemres ose nga kolesteroli I larte.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-04-07, 18:47   #27
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

Quote:
Originally Posted by Linka_pz
Peshk I pjekur ne tjegull.
Nxehet ne fillim tjegulla. Peshku I sapozene pastrohet nga te brendshmet por nuk duhet te pastrohet nga luspat. Duhet te lahet dhe kullohet. Peshkut I hidhet kripe nga Brenda si edhe nga jashte dhe vihet mbi tjegullen e nxehte e cila qendron mbi prush deri sa te piqet nga te dyja anet. Peshku mund te piqet me dhjamin e vet ose mund ti hidhet pak vaj n.q.s peshku nuk ka dhjame. Gjate pjekjes luspat ngelen ne tjegull prandaj nuk eshte nevoja qe peshku te pastrohet nga luspat.
Hidhini limon sipas deshires dhe shoqerojeni me nje gote vere te bardhe dhe me sallate. Kjo eshte shume e shendetshme per personat qe vuajne nga dhjamosja e zemres ose nga kolesteroli I larte.
E nderuar Linka Pz. A mund te na tregoni se per cfar tulle (tjegulle) behet fjale? Tjegull e thjesht apo ndonje tulle te vecant per kete proces? Falemderit

Last edited by uliksi31; 14-04-07 at 18:49.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 14-04-07, 21:07   #28
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=uliksi31-jr.]E nderuar Linka Pz. A mund te na tregoni se per cfar tulle (tjegulle) behet fjale? Tjegull e thjesht apo ndonje tulle te vecant per kete proces? Falemderit[

I nderuari Moderator une kete lloj peshku e kam pergadit dhe e kam kuptuar keshtu

Nxehet ne fillim tjegulla.

Peshku vihet mbi tjegullen e nxehte e cila qendron mbi prush Do te thote peshku pra. Eshte Zgara Ku piqet peshku ne hell.

Me shume respekt Linka_Pz
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-07, 18:53   #29
uliksi31
coaching w..
 
Join Date: 19-11-03
Location: catskills
Posts: 10,297
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=Linka_pz]
Quote:
Originally Posted by uliksi31-jr.
E nderuar Linka Pz. A mund te na tregoni se per cfar tulle (tjegulle) behet fjale? Tjegull e thjesht apo ndonje tulle te vecant per kete proces? Falemderit[

I nderuari Moderator une kete lloj peshku e kam pergadit dhe e kam kuptuar keshtu

Nxehet ne fillim tjegulla.

Peshku vihet mbi tjegullen e nxehte e cila qendron mbi prush Do te thote peshku pra. Eshte Zgara Ku piqet peshku ne hell.

Me shume respekt Linka_Pz
Shume falemderit. Po a ngjitet peshku per tjegull, a duhet te lyhet me vaj? A mos pot lodhi me pyetje. Ahahahaha
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Old 15-04-07, 21:25   #30
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Linka_pz's Avatar
 
Join Date: 08-03-07
Location: Ne Qytetin Historik
Posts: 12,345
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Default

[quote=uliksi31-jr.][quote=Linka_pz]

Shume falemderit. Po a ngjitet peshku per tjegull, a duhet te lyhet me vaj? A mos pot lodhi me pyetje. Ahahahaha


Hahahaah Ok po a nuk ke ngren asnjeher mish apo peshk te skuqur ne zgare
Sigurish qe nuk ngjitet kur pergaditet me kujdes.
Linka_Pz


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

All times are GMT +1. The time now is 09:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, vBulletin Solutions, Inc.